fbpx

About Fair Assoc

The Dodge County Fair Association is a State of Wisconsin Corporation formed for the purpose of operating a fairgrounds, which is presently located four (4) miles east of the city of Beaver Dam on State Highway 33 on 40 acres of land, which the Corporation owns.

2021 Open Class Woodworking Judging Results

Woodworking - SENIOR WOODWORKING - AN ARTICLE FOR USE OUT OF DOOR 1st - Roger Schepp, Beaver Dam, WI Woodworking - SENIOR WOODWORKING - AN ARTICLE FOR USE IN THE HOME 1st - James A Nyswonger, Hartford, WI 2nd - Roger Schepp, Beaver Dam, WI Woodworking - SENIOR WOODWORKING [...]

By |2021-08-23T20:36:06-05:00Monday, August 23, 2021|County Fair|0 Comments

2021 Open Class Home Furnishings Judging Results

Home Furnishings - EMBROIDERY-DONE BY MACHINE - 2 PLACEMATS 1st - Sue Weiss, Beaver Dam, WI Home Furnishings - EMBROIDERY-DONE BY MACHINE - WALL HANGING 1st - Janet Flint, Juneau, WI 2nd - Jean Mersch, Fox Lake, WI Home Furnishings - EMBROIDERY-DONE BY MACHINE - POTHOLDER 1st - Renee [...]

By |2021-08-23T20:34:43-05:00Monday, August 23, 2021|County Fair|0 Comments

2021 Open Class Clothing Judging Results

Clothing - CHILDRENS GARMENTS - GIRLS DRESS,INFANT TO 6X SIZE 1st - Laura Falk, Columbus, WI 2nd - Georgia Henken, Burnett, WI Clothing - CHILDRENS GARMENTS - GIRLS DRESS,7-12 SIZE 1st - Renee Wendlandt, Randolph, WI Clothing - CHILDRENS GARMENTS - GIRLS BLOUSE OR TOP 3rd - Emily Schroeder [...]

By |2021-08-23T20:32:59-05:00Monday, August 23, 2021|County Fair|0 Comments

2021 Open Class Photography Judging Results

Photography - COLORED PRINTS - AMATEUR ONLY - SCENERY 1st - Brittni Marshall, Watertown, WI 2nd - Dennis Stensaas, Burnett, WI 3rd - Jamie L Nosrati, Beaver Dam, WI 4th - Renee Wendlandt, Randolph, WI Photography - COLORED PRINTS - AMATEUR ONLY - FLOWERS 1st - Renee Wendlandt, Randolph, WI 2nd [...]

By |2021-08-23T20:31:20-05:00Monday, August 23, 2021|County Fair|0 Comments

2021 Open Class Cultural Arts Judging Results

Cultural Arts - AMATEUR ONLY - OIL 1st - Nick Schultz, Beaver Dam, WI 2nd - Judith A Sjoerdsm, Randolph, WI Cultural Arts - AMATEUR ONLY - ACRYLICS 1st - Nick Schultz, Beaver Dam, WI 2nd - Judith A Sjoerdsm, Randolph, WI 3rd - Kallie Larson, Watertown, WI 4th - Lucille [...]

By |2021-08-23T20:29:33-05:00Monday, August 23, 2021|County Fair|0 Comments

2021 Open Class Honey Judging Results

Honey - HONEY AND SYRUP - EXTRACTED HONEY,WI.FANCY WHITE 1st - Ross Wagner, Juneau, WI 2nd - Jonah Clark, Mayville, WI 3rd - Jeanne Malterer, Iron Ridge, WI 4th - Andrew Schnitzler, Theresa, WI Honey - HONEY AND SYRUP - EXTRACTED HONEY,WI. FANCY GOLD 1st - Jeanne Malterer, Iron Ridge, WI [...]

By |2021-08-23T20:28:06-05:00Monday, August 23, 2021|County Fair|0 Comments

2021 Open Class Dairy Cattle Judging Results

Dairy Cattle - HOLSTEIN - HEIFER CALF, SPRING 1st - Finn Spoke, Waterloo, WI 2nd - Mary Gundrum, Hartford, WI 3rd - Angela Peirick, Watertown, WI 4th - Jeremy Nehls, Juneau, WI Dairy Cattle - HOLSTEIN - HEIFER CALF,WINTER 1st - Nikki Gunst, Hartford, WI 2nd - Rich Gundrum, Hartford, WI 3rd [...]

By |2021-08-23T20:26:58-05:00Monday, August 23, 2021|County Fair|0 Comments

2021 Open Class Crops Vegetables and Fruits Judging Results

Crops, Vegetables, Fruits - 10 EARS-HUSKED - HYBRID CORN, ANY VAR 2021 1st - Luke Krause, Beaver Dam, WI 2nd - Cathie Bohl, Beaver Dam, WI 3rd - Russell Tietz, Watertown, WI 4th - Linda Lynch, Reeseville, WI Crops, Vegetables, Fruits - 10 EARS-HUSKED - SWEET CORN, ANY VAR 2021 [...]

By |2021-08-23T20:25:30-05:00Monday, August 23, 2021|County Fair|0 Comments

2021 Open Class Flowers and Houseplants Judging Results

Flowers - ANNUALS-5 OR MORE BLOOMS/SPIKE - ASTERS,ANY OTHER TYPE 1st - Jason Luedtke, Beaver Dam, WI 2nd - Chrissy Klug, Waterloo, WI Flowers - ANNUALS-5 OR MORE BLOOMS/SPIKE - SNAPDRAGONS 1st - Jason Luedtke, Beaver Dam, WI 2nd - Rhonda Soldner, Reeseville, WI 3rd - Carrie Twardokus, Mayville, WI 4th [...]

By |2021-08-23T20:23:21-05:00Monday, August 23, 2021|County Fair|0 Comments

2021 Open Class Special Merits and Champions Judging Results

Special Merits, Champions, and Special Awards 2021 A1 – Dairy Cattle Award Exhibitor Holstein - Junior Champion Female Sellcrest Farm Holstein - Reserve Junior Champion Female Mary Gundrum Holstein - Senior Champion Female Shawn Nehls Holstein - Reserve Senior Champion Female Jared Buske Holstein - Junior [...]

By |2021-08-23T20:20:18-05:00Monday, August 23, 2021|County Fair|0 Comments
Go to Top