fbpx

All youth, who are Dodge County youth organization members (4-H, FFA, Jr. Holstein Assn or other recognized youth organization under adult leadership, grades K-13, that has an education program appropriate to that organization and is approved by the Dodge County Fair Board) are eligible to exhibit. Cloverbuds (grades K-2) may enter in Cloverbud category ONLY. Exhibitor grade is January 1 of current year.

2021 Junior Fair Model Horse Judging Results

Horse & Pony - Model Horse Show - OF Halter Western Breeds 1st - Kathryn Witzel, Astico Perseverance 1st - Morgan De Jager, Trenton Highlights 2nd - Kalista R Liepert, Mayville FFA 2nd - Paige Conley, Neosho Utopians 2nd - Kaitlynn De Jager, Trenton Highlights Horse [...]

By |2021-08-25T18:17:38-05:00Wednesday, August 25, 2021|Junior Fair|0 Comments

2021 Junior Fair Sheep Judging Results

Sheep - Sheep - Reg Sthdn/Drst EarlySpring Ewe 1st - Maria Meier, Richwood Rangers 1st - Ty Thorson, Columbus FFA Sheep - Sheep - Reg.Hampshire Early Spring Ewe 1st - Faith M Wiechmann, Tri-County Twisters 1st - Ty Thorson, Columbus FFA 2nd - Pyper Merfeld, Cornerstone [...]

By |2021-08-25T18:13:03-05:00Wednesday, August 25, 2021|Junior Fair|0 Comments

2021 Junior Fair Horse and Pony Judging Results

Horse & Pony - Horse Showmanship - Horse Showmanship Grade 12 1st - Autumn T Soter, Juneau Victorians Horse & Pony - Horse Showmanship - Horse Showmanship Grade 11 2nd - Sara Witzel, Astico Perseverance 3rd - Kathryn Witzel, Astico Perseverance Horse & Pony - Horse [...]

By |2021-08-25T18:11:00-05:00Wednesday, August 25, 2021|Junior Fair|0 Comments

2021 Junior Fair Cultural Arts Judging Results

Cultural Arts - Drawing & Painting - Drawing-charc/chalk/color penc 1st - Rion Hall, Neosho Utopians 1st - Ben Cameron, Cornerstone of Elba 1st - Cassidy Wittnebel, Juneau Victorians 1st - Isabella Rogers, Juneau Victorians 2nd - Cade J Jens, Trenton Highlights 2nd - Kale S Rennhack, [...]

By |2021-08-23T12:55:00-05:00Monday, August 23, 2021|Junior Fair|0 Comments

2021 Junior Fair Poultry Judging Results

Poultry - Chickens (Large Fowl) - Amer Breed-cockerel chicken 1st - Owen Hemling, Leipsic 1st - Adalynn M Reed, County Line 2nd - Cole Hemling, Leipsic 2nd - Oliver Small, Watertown FFA 3rd - Joshua A Roberts, Lakeside Poultry - Chickens (Large Fowl) - Amer Breed-pullet [...]

By |2021-08-23T12:21:53-05:00Monday, August 23, 2021|Junior Fair|0 Comments

2021 Junior Fair Beef Cattle Judging Results

Beef - All Market Beef Steers - Beef Bred Market Steers 1st 1st - Alex J Lewke, Cornerstone of Elba 1st - Brody W Lewke, Cornerstone of Elba 1st - Caleb J Wiechmann, Tri-County Twisters 1st - Faith M Wiechmann, Tri-County Twisters 1st - Caden L [...]

By |2021-08-23T12:18:33-05:00Monday, August 23, 2021|Junior Fair|0 Comments

2021 Junior Fair Swine Judging Results

Swine - Market Hogs - Crossbreeds - Mrkt Hog-First Entry 1st - Connor Schneider, Leipsic 1st - Travis J Justmann, River Oaks 1st - Josie J Zander, Astico Perseverance 1st - Benjamin Roche, Cornerstone of Elba 1st - Harmony R Henschel- Paar, Leipsic 1st - Samatha [...]

By |2021-08-23T11:27:08-05:00Monday, August 23, 2021|Junior Fair|0 Comments

2021 Junior Fair Exploring and Cloverbud Judging Results

Exploring & Cloverbuds - Exploring - EXP-Animal Project Booklet 1st - Grace Riehbrandt, Achievers 2nd - Ivory Schraufnagel, Lomira Clover Leaves Exploring & Cloverbuds - Exploring - EXP-Bird Booklet-5 pgs Unlined 1st - Rosemary Breitsprecker, Cornerstone of Elba 2nd - Levi A Krause, Juneau Victorians 2nd [...]

By |2021-08-23T11:24:55-05:00Monday, August 23, 2021|Junior Fair|0 Comments

2021 Junior Fair Computers Judging Results

Computers - Computer 2 Grades 6-8 - T-shirt design Comp Gen 1st - Luke Roche, Cornerstone of Elba Computers - Computer 2 Grades 6-8 - Website 1-3 pgs disk or link 1st - Brayden Carnahan, Tri-County Twisters Computers - Computer 3 Grades 9+ - Website 4pages [...]

By |2021-08-23T11:09:53-05:00Monday, August 23, 2021|Junior Fair|0 Comments
Go to Top